Türkiye 3 Bant Bilardo Şampiyonasında Dünya Rekoru Kırıldı

GUINNESS REKORLAR KİTABINDAYIZ

1-12 Mart 2016 tarihleri arasında Erkekler-Kadınlar ve Gençler Kategorilerinde 1170 Sporcu katılımı ile Antalya’da gerçekleştirdiğimiz Türkiye 3 Bant Bilardo Şampiyonası DÜNYA REKORU olarak tescil edildi ve GUINNES REKORLAR KİTABINA girdi.

1-12 Mart 2016 tarihleri arasında Erkekler-Kadınlar ve Gençler Kategorilerinde 1170 Sporcu katılımı ile Antalya’da gerçekleştirdiğimiz Türkiye 3 Bant Bilardo Şampiyonası DÜNYA REKORU olarak tescil edildi ve GUINNES REKORLAR KİTABINA girdi.

Türkiye’de ilk defa bir spor ve şampiyona Guinness Rekorlar kitabında yer aldı. Bu gurur ve mutluluğu sizlerle paylaşıyorum.

Yaklaşık 6 aydır üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığımız, ilk başvuruda RED cevabı aldıktan sonra Guinness Yetkililerini ikna ve ispat için 50’ye yakın belgeyi titizlikle hazırlamamıza yardımcı olan, gecesini gündüzüne katan, tescilin baş mimarlarından sevgili dostum ve TBF Uluslararası Delegesi Dr.Muhammed Leysi’ye teşekkürlerimi sunuyorum.

Ve tabi ki en büyük teşekkür siz değerli bilardocularımıza..

Şampiyonaya katılarak rekorun oluşmasını sağlayan ve rekorun gerçek sahibi olan 1170 sporcumuza ayrı ayrı teşekkürlerimi ve tebriklerimi sunuyorum.
Bilardo Camiamıza hayırlı olsun.

Ecz.Ersan ERCAN
Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı

————————————–oOo————————–

We are in the GUINNESS BOOK OF RECORDS! ….

As per your knowledge, during the period between 1-12 March 2016, the Turkish Billiards Federation has conducted the biggest National 3-Cushions tournament in its history which was held in Antalya city of Turkey.

A record of 1170 athletes have participated and competed which included Men, Ladies and Youth categories playing in the same championship.
Yesterday, our achievement has been officially registered as a WORLD RECORD and hence entered the Guinness Book of Records for the running year 2016.

This is the first time in the history of Turkey to have a sports championship registered in the Guinness World Records Book. I share this pride and happiness with you.

We have been working intensively for almost 6 months to register our achievement. Although, after receiving the answer “REJECTED” to our first application, we didn’t give up.
With the help of my beloved dear friend, the chief architect for the registration of this achievement, our TBF’s International Delegate and Snooker Director Dr.Muhammed LEYSI who has been working day and night in helping us to prepare meticulously close to 50 documents in order to convince and prove to Guinness officials that we deserve their recognition.
Therefore, I offer my gratitude and thanks for his efforts.

And of course the biggest thanks to our esteemed athletes ..

Those who allowed the formation of such huge record, they are the real owners of the record, I offer my thanks and would like to congratulate each one of them.

To our Billiards Sports Community, let’s up hope all the best to come.

Pharmacist. Ersan ERCAN
Turkish Billiards Federation-President

Kaynak: bilardo.gov.tr

0 Comments

Bir Cevap Yazın

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account